Selenas yra mikroelementas, kuris nors ir reikalingas tik palyginti mažais kiekiais, vaidina nepaprastai svarbų vaidmenį žmogaus organizme. Jo įtaka siekia nuo ląstelių apsaugos iki skydliaukės veiklos reguliavimo, todėl seleno vartojimas turėtų būti kiekvieno mitybos plane. Šiame įraše aptarsime seleno svarbą organizmui, jo antioksidacines savybes, poveikį skydliaukės funkcijai ir imuninės sistemos stiprinimą. Taip pat bus paminėti seleno trūkumo simptomai ir su juo susijusios rizikos.

Antioksidacinės savybės

Selenas yra svarbus antioksidantas, kuris padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų – nestabilių molekulių, kurios gali pažeisti ląsteles ir prisidėti prie senėjimo proceso ir įvairių ligų, įskaitant vėžį, širdies ligas bei neurodegeneracines ligas. Selenas yra būtinas glutationo peroksidazės – svarbaus antioksidanto enzimo, kuris mažina oksidacinį stresą organizme, – sintezei.

Poveikis skydliaukės funkcijai

Skydliaukė yra mažas, bet labai svarbus organas, esantis Jūsų kaklo priekyje. Ji atsakinga už hormonų, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą, širdies ir virškinimo funkcijas, raumenų kontrolę ir smegenų vystymąsi, gamybą. Selenas yra gyvybiškai svarbus skydliaukės sveikatai, nes jis padeda apsaugoti skydliaukę nuo oksidacinės žalos ir skatina hormonų gamybą.

 Imuninės sistemos stiprinimas

Selenas taip pat yra svarbus stipriai imuninei sistemai. Jis padeda stiprinti imuninę gynybą prieš bakterijų ir virusų sukeltas infekcijas, taip pat reguliuoja imuninės sistemos veiklą, užkertant kelią autoimuninėms ligoms. Seleno vartojimas gali padėti organizmui kovoti su uždegimu, mažinti antikūnų gamybą prieš savo audinius ir skatinti baltųjų kraujo kūnelių – leukocitų, kurie kovoja su infekcijomis, – gamybą.

Seleno trūkumo simptomai ir rizikos

Seleno trūkumas gali sukelti įvairius simptomus, kurie gali būti neaiškūs ir panašūs į kitų būklių simptomus. Tarp dažniausių simptomų yra:

  • Imuninės sistemos silpnėjimas: Padidėjęs sergamumas infekcinėmis ligomis.
  • Raumenų silpnumas ir skausmai: Selenas yra svarbus raumenų veiklai; jo trūkumas gali sukelti raumenų silpnumą ar net skausmą.
  • Skydliaukės funkcijos sutrikimai: Selenas yra būtinas normaliai skydliaukės veiklai palaikyti. Trūkumas gali sukelti skydliaukės hormonų gamybos sutrikimus.
  • Plaukų ir nagų problemos: Slenkantys plaukai, trapios nagų plokštelės.
  • Vaisingumo problemos: Ypač vyrams, seleno trūkumas gali turėti įtakos vaisingumui.

Rizikos veiksniai

Kai kurie asmenys yra labiau linkę patirti seleno trūkumą dėl įvairių veiksnių, įskaitant:


Neadekvati mityba:

Mažas seleno kiekis dietoje, ypač dietose, kuriose trūksta riešutų, jūros produktų, mėsos ir grūdų.

Geografinės vietos:

Žmonės, gyvenantys vietovėse, kur dirvožemis yra seleno skurdus.

Įsisavinimo problemos:

Sveikatos sutrikimai, kurie trukdo maistinių medžiagų įsisavinimui, pvz., celiakija arba Chrono liga.

Kas yra L-selenometioninas? Supraskite skirtumą ir pasirinkite geriausią

Selenas yra svarbus mikroelementas, kurio reikia mūsų organizmui, tačiau ne visos seleno formos yra vienodai veiksmingos. L-selenometioninas išsiskiria kaip viena iš labiausiai pageidaujamų seleno formų dėl savo biologinio prieinamumo ir efektyvumo. 

Kas yra L-selenometioninas?

L-selenometioninas yra organinė seleno forma, susijusi su amino rūgštimi metioninu. Skirtingai nuo neorganinių seleno formų, pavyzdžiui, natrio selenito ar selenido, L-selenometioninas įsisavinamas ir saugomas organizme efektyviau, dėl ko jis yra vertingas maisto papildas.

Skirtumai tarp L-selenometionino ir kitų seleno formų

Pagrindinis skirtumas tarp L-selenometionino ir kitų seleno formų yra būtent jo organinė prigimtis ir glaudus ryšys su metioninu, kuris yra esminė amino rūgštis. Neorganinės seleno formos, tokios kaip natrio selenitas, tiesiogiai naudojamos kaip antioksidantai, bet nėra efektyviai saugomos organizme ilgesniam laikui. L-selenometioninas, būdamas organinės formos, gali būti įtrauktas į baltymus, pavyzdžiui, selenoproteinus, kurie atlieka svarbias funkcijas organizme.

Biologinis prieinamumas

L-selenometionino biologinis prieinamumas yra žymiai didesnis nei neorganinių seleno formų. Tai reiškia, kad L-selenometioninas lengviau pasiekia ir absorbuojamas ląstelėse, kur jis gali atlikti savo biologines funkcijas. Didesnis biologinis prieinamumas reiškia, kad organizmui reikia mažiau L-selenometionino, kad būtų pasiektas panašus efektas, palyginti su didesnėmis neorganinio seleno dozėmis.

Kodėl L-selenometioninas yra efektyvesnis?

L-selenometionino efektyvumas kaip maisto papildo slypi jo gebėjime būti įtrauktam į selenoproteinus, kurie yra gyvybiškai svarbūs daugybei organizmo procesų, įskaitant antioksidantinę gynybą, imuninės sistemos veikimą ir skydliaukės hormonų metabolizmą. L-selenometionino vartojimas užtikrina, kad selenas būtų naudojamas efektyviai ir kad jo atsargos organizme būtų optimalios.

Pasirinkimas tarp įvairių seleno formų gali atrodyti sudėtingas, tačiau žinant apie L-selenometionino privalumus, sprendimas tampa aiškesnis. Dėl aukšto biologinio prieinamumo ir gebėjimo efektyviai dalyvauti svarbiuose organizmo procesuose, L-selenometioninas yra puikus pasirinkimas tiems, kas ieško patikimo seleno šaltinio savo mityboje. Tai ne tik padeda užtikrinti pakankamą seleno suvartojimą, bet ir skatina sveikatą ilgalaikėje perspektyvoje.

Kaip ir kada vartoti seleną

Dozavimas:

Svarbu laikytis rekomenduojamos paros dozės, kuri yra nurodyta ant Jūsų maisto papildo pakuotės. Tam tikroms grupėms, pavyzdžiui, nėščioms ir maitinančioms moterims, gali prireikti šiek tiek didesnės dozės, tačiau visada reikia vengti perdozavimo, nes tai gali sukelti šalutinį poveikį.

Laikas:

Geriausia seleno papildus vartoti valgio metu arba iškart po jo, kad pagerėtų įsisavinimas. Kai kurie specialistai rekomenduoja vartoti seleną ryte, kad būtų užtikrintas optimalus įsisavinimas per dieną.

Derinimas su kitais maisto produktais ar papildais:

Su vitaminu E: Selenas ir vitaminas E veikia sinergiškai, todėl kartu vartojami gali sustiprinti vienas kito antioksidantinį poveikį.

Su maistingaisiais produktais:

Selenas geriausiai įsisavinamas, kai vartojamas kartu su baltymų turinčiais maisto produktais, pavyzdžiui, žuvimi, mėsa arba ankštiniais augalais.

Kada ir su kuom nevartoti seleno

Vengti derinimo su tam tikrais vaistais:

Su statinais:

Yra tam tikrų įrodymų, kad selenas gali sąveikauti su cholesterolį mažinančiais vaistais (statinais), todėl prieš derinant šiuos papildus su statinais, reikėtų pasitarti su gydytoju.

Su kraują ar kraujodarą veikiančiais vaistais:

Selenas gali stiprinti kraują veikiančių vasitų (antikoaguliantų) poveikį, todėl vartojant šiuos vaistus reikia būti atsargiems.

Vengti perdozavimo:

Ilgalaikis didelių seleno dozių vartojimas gali sukelti selenozę, būklę, kuriai būdingas plaukų slinkimas, nagų pažeidimai, pykinimas, ir netgi nervų sistemos pažeidimai. Todėl svarbu laikytis rekomenduojamos paros dozės ir nevartoti daugiau nei 400 mikrogramų seleno per dieną.

Sąveika su kitais mineralais:

Selenas gali sąveikauti su kitais mineralais, pavyzdžiui, su vario ir cinko papildais. Didelės seleno dozės gali trukdyti vario absorbcijai, o cinkas gali tiek sumažinti, tiek didinti seleno biologinį prieinamumą, priklausomai nuo individualių organizmo sąlygų.

Išvada

Seleno vartojimas kaip maisto papildas gali būti naudingas sveikatai, tačiau svarbu laikytis atsargumo priemonių ir tinkamai derinti su kitais maisto produktais bei papildais. Visuomet rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, ypač jei turite sveikatos sutrikimų arba vartojate kitus vaistus.

Nuorodos:

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/supplement-guide-selenium
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/selenium/